piątek, 31 stycznia 2014

Odśwież samochód przed wiosną

Odśwież samochód przed wiosną


Autor: Krzysiek Prażanowski


Prowadzić auto to jedno, jednak dbać o nie - to zupełnie inna sprawa. Większość kierowców korzysta z automatycznych myjni samochodowych, a z szerokiej gamy kosmetyków samochodowych korzystają jedynie z odświeżaczy powietrza.


Panuje powszechne przekonanie, że nie warto inwestować w auto kosmetyki większej ilości czasu czy pieniędzy. Jest ono weryfikowane w momencie, w którym chcemy zaprezentować komuś swój samochód lub sprzedać auto. Godziny spędzone na myjniach, ręczne wcieranie wosku, pranie tapicerki, odświeżanie kokpitu, felg czy bagażnika potrafią skutecznie zniechęcić do dbania o auto. Kto z nas tego nie przeżył? Jesteśmy umówieni z potencjalnym kupcem naszego ukochanego autka i...no właśnie. Okazuje się, że samochód ma pełno różnych rys, przebarwienia, przetarte dywaniki i umorusane drogowymi zanieczyszczeniami felgi. Kontakt z kupcem kończy się brakiem transakcji, a nam głowa pęka od szukania pomysłów na poprawienie stanu karoserii i lakieru samochodowego.

Często w tej sytuacji jest już za późno, aby przywrócić dawny blask naszej maszynie, ale okazuje się, że istnieją takie środki i auto kosmetyki, które potrafią znacznie poprawić jakość karoserii i lakieru samochodu. Patrząc w sklepach na produkty z kategorii ochrona lakieru możemy znaleźć dziesiątki produktów: woski, pasty, płyty, emalie i wiele innych kosmetyków, które służą ochronie i odbudowie lakieru samochodowego. Różnią się one zastosowaniem oraz sposobem użycia. Wynika to głównie z faktu, że część z nich to pojedyncze produkty, a część to elementy całych systemów auto ochrony.

W Internecie duży szum robi metoda, którą wywodzi się z Wielkiej Brytanii, a która swojej skuteczności dowiodła między innnymi w Arabii Saudyjskiej, Katarze i Dubaju. Na czym polega specyfika tych rynków? Otóż są one bardzo wymagające - zarabiający miliony dolarów na eksporcie ropy Szejkowie wybierają najdroższe samochody - Mercedesy, Lexusy, Ferrari, Maybachy, Bentleje i Rolls Roycey. Dla tych aut arabskie drogi są zabójcze - piasek, zanieczyszczenia i wysokie temperatury potrafią zniszczyć nawet najbardziej trwały lakier. Dilerzy samochodów z Półwyspu Arabskiego doszli do wniosku, że jedynym sposobem ochrony lakieru tych aut oraz jego renowacji jest wybór całego systemu auto kosmetyków. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, których zadaniem jest ochrona lakieru, szejkowie mieli więc szeroką paletę produktów takich marek jak Lacroe, Diamondbrite, K2, ACC, Platinium Car, Bruxsafol, Jewelultra czy Simoniz.

Nieufni szejkowie podchodzili do zapewnień o skuteczności tych produktów z pewną dozą rezerwy. Gdy jednak dilerzy zaoferowali sześcioletnią gwarancję na ochronę lakieru z wykorzystaniem tych środków, Arabowie postanowili wypróbować samochodowych kosmetyków. Gdy okazało się, że lakier poddany zabiegom z użyciem produktów brytyjskiej firmy wytrzymuje starcie z piachem, pyłem i palącym słońcem, do Wielkiej Brytanii zaczęły spływać pierwsze zamówienia. I od razu hurtowe! Jeden z szejków, którego firmy dysponują flotą 20 tysięcy samochodów postanowił poddać zabiegom wspomagającym ochronę lakieru wszystkie należące do niego samochody!

Brytyjskie systemy przyjęły się również na najbardziej wymagających rynkach motoryzacyjnych w Europie - w Niemczech oraz w Rosji. Ciekawostką jest to, że o ile w Rosji kosmetyki te są popularne głównie wśród posiadaczy najdroższych aut, o tyle w Niemczech wszystkie nowe samochody są poddawane zabiegom Bruxsafol, Diamondbrite, ACC czy Platinium Car już u dilerów samochodowych - zanim trafią do rąk klientów. Każdy, kto rozglądał się za autem z Niemiec, spotkał się z zapewnieniami sprzedawców, że samochód, który chcemy kupić był jeżdżony przez kobietę, wyłącznie po autostradzie i był cały czas garażowany. Stąd też świetny stan jego karoserii, lakieru czy wnętrza. Tajemnicą, o której sprzedawcy nas nie informowali było to, że samochód był utrzymywany w czystości przy pomocy profesjonalnych auto kosmetyków. Teraz są one obecne już w Polsce, więc na wiosnę warto chyba przeprosić się z naszym autkiem i zafundować mu wizytę w samochodowym spa.


Forum o rapie Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Symulator nauki jazdy jako praktyczne narzędzie dla początkujących kierowców

Symulator nauki jazdy jako praktyczne narzędzie dla początkujących kierowców


Autor: Hanna Przybylska


Dbałość o własne finanse jest bardzo istotna dla użytkowników pojazdów oraz usług motoryzacyjnych. Z tego powodu od wielu lat następuje bardzo dynamiczny rozwój e-commerce w branży motoryzacyjnej i powiązanych z nią działalności. Dlatego obecnie można przeglądać oferty i dokonywać niemal wszystkich zakupów w sieci.


Odnosi się to również do nabywania umiejętności kierowania pojazdami.

Dla bardzo wielu osób zdobywanie uprawnień do kierowania pojazdami jest stresem i dużym, wcale niezbyt przyjemnym przeżyciem. Dostęp do kursów jest powszechny, a szkółki prowadzące kursy nauki jazdy świadczą usługi szkoleniowe bardzo profesjonalnie i rzetelnie, zarówno w części teoretycznej, jak też udzielając indywidualnych praktycznych lekcji na drodze.
Nie zawsze jednak  ukończenie kursu  wystarcza do  zdania  praktycznej części egzaminu państwowego  na prawo jazdy za pierwszym lub  drugim podejściem.

Uzupełnieniem tradycyjnego  trybu szkolenia może być skorzystanie  z  dodatkowej, bardzo przyjemnej  formy edukacyjnej, jaką są symulatory jazdy w terenie. Pozwalają one w łatwy i wręcz pociągający  sposób lepiej przyswoić  technikę prowadzenia samochodu oraz w praktyczny sposób sprawdzić swoją wiedzę z zakresu ruchu drogowego.
W ocenie wielu osób, które skorzystały z tego narzędzia, to znakomita  forma sprawdzenia, czy można BEZPIECZNIE zasiąść za kierownicą samochodu i doskonalić swoje umiejętności, bez najmniejszego ryzyka.

Poważnym argumentem przemawiającym za upowszechnianiem symulatorów  jest fakt, że można nabierać wprawę bez powodowania realnego  zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Symulatory pozwalają poruszać się  po mieście i reagować na sytuacje,  które zdarzają się na co dzień,  podczas normalnej jazdy samochodem.

Miejmy nadzieję, że użytkowanie symulatorów w realny sposób przyczyni się do poprawy umiejetności młodych kierowców, którym przecież wcale niełatwo jest odnajdować się szczególnie w miejskim ruchu o dużym natężeniu i niestety wciąż niezbyt wysokiej kulturze jazdy.


Hanna Przybylska
http://finanseonline1.blogspot.com/
Symulator Kursu na prawo jazdy

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

niedziela, 19 stycznia 2014

Wyścigi samochodów przeznaczonych na złom

Wyścigi samochodów przeznaczonych na złom


Autor: costello


Ostatnimi czasy bardzo modne stały się wyścigi samochodów osobowych. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, iż są to samochody przeznaczone na złom.


Uno, Cinquecento czy stara Fiesta... to najbardziej typowe samochody, które możemy zobaczyć na wyścigach samochodów na złom. Jest to bardzo ciekawe widowisko i przyciąga coraz więcej oglądających jak i samych uczestników. Taka przygoda to doskonale spędzony czas i wielokrotnie próba wykończenia swojego starego zanim trafi na stacje demontażu pojazdów.

Uczestnikiem takiego wyścigu samochodów przeznaczonych na złom może zostać osoba pełnoletnia, posiadająca prawo jazdy kategorii B i oczywiście samochodów z przeznaczeniem złomowania. Wymagania dotyczące pojazdu są minimalne, ponieważ takie samochody z racji swojego przeznaczenia nie są już w idealnym stanie ale jeszcze działają i mogą dać mnóstwo frajdy swojemu właścicielowi zanim pożegna się z nim na zawsze.

W Warszawie już istnieje taki tor ale tego rodzaju spotkania organizuje się prawie w całej Polsce. Cieszą się one coraz większą popularnością, ponieważ na wyścigi zaczynają zjeżdżać się także różnego rodzaju media żeby opisać to widowisko lub przedstawić video - relacje. Często zdarzają się sytuacje, że auto po kilku ostrzejszych zakrętach odmawia posłuszeństwa i nie dojeżdża na metę. Jest to oczywiście jeden z uroków tego rodzaju spotkań ale i tak jest mnóstwo zabawy, radości i adrenaliny.

Wbrew pozorom samochody przeznaczone na wycieczkę do stacji demontażu pojazdów potrafią często zaskoczyć licznie zgromadzonych widzów ( jak i często samych właścicieli, którzy w normalnych warunkach nigdy tak mocno nie zagrzewali swoich aut ) prędkością i innymi osiągami. To wszystko sprawia, że jest to jeszcze bardziej ciekawe widowisko. Dla uczestników przygotowany jest specjalny tor, po którym mogą spokojnie testować swoje mechaniczne bestie i dać upust emocjom.


Jarosław Kozak
Ogłoszenia Motoryzacyjne Warszawa
OtoStolica.pl 

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Obsługa Techniczna Samochodu

Obsługa Techniczna Samochodu


Autor: Waldemar Wrześniak


Na czym polega obsługa techniczna pojazdu?  
Na co zwracać uwagę podczas obsługi.   
Co mogą oznaczać różne dźwięki wydawane przez silnik jak je rozpoznawać.


 

Przez pojęcie obsługa techniczna rozumie się planowo wykonywane czynności, których celem jest zapobieganie przedwczesnemu zużywaniu się części pojazdu oraz utrzymanie pojazdu w gotowości technicznej do eksploatacji. Naprawa i wymiana części nie wchodzą w zakres obsługi technicznej. Celem obsługi technicznej jest umożliwienie osiągnięcia jak najlepszych wyników pracy samochodów przez uzyskanie:

- najwyższej gotowości technicznej

- najdłuższych przebiegów międzynaprawczych

- najniższych kosztów utrzymania pojazdu

- najdłuższego opłacalnego okresu użytkowania pojazdu

Przez pojęcie przegląd techniczny rozumie się czynności związane z ustaleniem stanu technicznego pojazdu (jego poszczególnych zespołów, podzespołów i mechanizmów). Przegląd techniczny wchodzi w skład obsługi technicznej lub też może być przeprowadzony poza obsługą techniczną, w celu sporządzania wniosku na naprawę zespołu,podzespołu lub pojazdu.

Obsługę techniczną samochodów należy wykonywać ściśle w zakresie i w terminie podanym w fabrycznej instrukcji obsługi, która jest dodawana do każdego samochodu przez wytwórnię. W razie braku fabrycznej instrukcji obsługi należy przyjąć ogólne wytyczne.

Rozróżnia się następujące rodzaje obsługi technicznej:

- obsługa zerowa przed sprzedażą somochodu

- obsługa codzienna

- obsługa okresowa

- obsługa w okresie docierania

Obsługa zerowa niedotyczy przeciętnego użytkownika pojazdu polega bowiem na usunięciu usterek, które ewentualnie mogły być nie zauważone przez kontrolę techniczną wytwórni, oraz tych usterek, które mogły powstać w czasie transportu pojazdu. Celem tej obsługi jest dostarczenie nabywcy w pełni sprawnego pojazdu.


http://wszystkomotoryzacja.blogspot.com

 

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.